
The M24C64-WMN6T is a 64Kb EEPROM memory device with an 8KX8 organization. It operates at a maximum supply voltage of 5.5V and a maximum operating temperature of 85°C. The device is packaged in a SO package and is designed for surface mount applications. The M24C64-WMN6T features an access time of 450ns and a maximum frequency of 400kHz. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M24C64-WMN6T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 450ns |
| Access Time-Max | 900ns |
| Package/Case | SO |
| Density | 64Kb |
| Frequency | 1MHz |
| Interface | I2C, Serial, 2-Wire |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 64Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Organization | 8KX8 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Programming Voltage | 5.5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M24C64-WMN6T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
