The M27C2001-55C1 is a 2Mb non-volatile EPROM IC with an access time of 55ns. It operates at a supply voltage of 5V and is packaged in a lead-free LCC package. The IC is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 70°C. It is compliant with RoHS regulations and is available in a 32-piece rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics M27C2001-55C1 technical specifications.
| Access Time | 55ns |
| Package/Case | LCC |
| Frequency | 55GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , EPROM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 32 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 12.75V |