
The M27C512-15B6 is a 512Kb non-volatile EPROM memory device with an access time of 150ns. It operates at a supply voltage of 5V and is packaged in a DIP format. The device is lead free and RoHS compliant, making it suitable for use in a variety of applications. The M27C512-15B6 has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M27C512-15B6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 150ns |
| Package/Case | DIP |
| Frequency | 150GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 512Kb |
| Memory Type | Non-Volatile, , EPROM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 13 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 12.75V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M27C512-15B6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
