
The M34C02-RMB6TG is a 2Kb I2C EEPROM memory device with a 256X8 organization. It operates at a maximum frequency of 400kHz and has an access time of 900ns. The device is designed to be used in surface mount applications and is compliant with RoHS regulations. The operating temperature range is from -40°C to 85°C, and the supply voltage is 5V. The device has a write protection feature and a supply current of 2mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M34C02-RMB6TG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 900ns |
| Access Time-Max | 900ns |
| Density | 2Kb |
| Frequency | 400kHz |
| Interface | I2C, Serial |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 2Kb |
| Memory Type | Non-Volatile, , EEPROM |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 256X8 |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 2mA |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M34C02-RMB6TG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
