
The M41T56MH6E is a 56B real time clock IC from Stmicroelectronics, featuring an I2C/SPI interface and operating at 5V. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device is lead free and RoHS compliant, packaged in a 0.330 INCH, LEAD FREE, PLASTIC, SOIC-28 package. It is suitable for use in industrial temperature applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M41T56MH6E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SO |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Interface | I2C, Serial, 2-Wire |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 56B |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Non-volatile Memory Size | 56B |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 28 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RAM Size | 56B |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M41T56 |
| Supply Voltage-Nom | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Time Format | HH:MM:SS |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M41T56MH6E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
