The M41T83SMY6E is a surface mount real time clock IC from Stmicroelectronics. It has a memory size of 7B and operates over a temperature range of -40°C to 85°C. The device is RoHS compliant and features an I2C interface. It is packaged in a 0.300 inch, ROHS compliant, plastic SOP-18 package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M41T83SMY6E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Height | 2.34mm |
| Interface | I2C, Serial, 2-Wire |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11.61mm |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 7B |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 44 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M41T83 |
| Time Format | HH:MM:SS:hh |
| Width | 7.62mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M41T83SMY6E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
