The M48T12-200PC1 is a real time clock IC with a memory size of 16000B. It operates within a temperature range of 0 to 70°C and can be supplied with a voltage between 4.5 and 5.5V. This device is mounted through a hole and packaged in a DIP-24 format. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics M48T12-200PC1 technical specifications.
| Access Time | 200ns |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Frequency | 200GHz |
| Interface | Parallel |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 16000B |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |