Stmicroelectronics M48Z12-200PC1 technical specifications.
| Access Time | 200ns |
| Access Time-Max | 200ns |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 16Kb |
| Frequency | 200GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 16Kb |
| Memory Type | Non-Volatile, , NVSRAM |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 2KX8 |
| Package Quantity | 14 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 80mA |