The M48Z2M1V-85PL1 is a 16Mb non-volatile SRAM from Stmicroelectronics. It features an 8-bit data bus and an access time of 85ns. The device is packaged in a DIP36 package and is designed for through-hole mounting. The SRAM operates within a temperature range of 0°C to 70°C and is supplied with a voltage of 3.3V. It is RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics M48Z2M1V-85PL1 technical specifications.
| Access Time | 85ns |
| Access Time-Max | 85ns |
| Package/Case | DIP |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 16Mb |
| Frequency | 85GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 16Mb |
| Memory Type | Non-Volatile, , NVSRAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Organization | 2MX8 |
| Package Quantity | 9 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 70mA |