The M68AW256ML70ZB6 is a 4Mb volatile SRAM with an 18-bit address bus width and an access time of 70ns. It operates at a supply voltage of 3.3V and is packaged in a 7 X 8 MM, 0.75 MM PITCH, TFBGA-48. The device has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics M68AW256ML70ZB6 technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Address Bus Width | 18b |
| Package/Case | TFBGA |
| Density | 4Mb |
| Frequency | 70GHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 4Mb |
| Memory Type | Volatile, , SRAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |