
The M74HC283RM13TR is a 4-bit binary full adder from Stmicroelectronics, featuring a propagation delay of 36ns. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and has a maximum power dissipation of 500mW. The device is packaged in a surface-mount SOP package and is suitable for use in logic IC applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M74HC283RM13TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| High Level Output Current | -5.2mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Binary Full Adder |
| Low Level Output Current | 5.2mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 36ns |
| Quiescent Current | 4uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 74HC |
| Technology | CMOS |
| Turn-On Delay Time | 315ns |
| Weight | 0.023492oz |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M74HC283RM13TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
