
The M74HC688B1R is an 8-bit arithmetic logic unit (ALU) from Stmicroelectronics. It operates over a supply voltage range of 2-6V and is packaged in a PDIP with a through hole mount. The device has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a propagation delay of 255ns and a turn-on delay time of 29ns. The M74HC688B1R is RoHS compliant and lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M74HC688B1R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| High Level Output Current | -5.2mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 25.4mm |
| Low Level Output Current | 5.2mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 255ns |
| Quiescent Current | 4uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 74HC |
| Technology | CMOS |
| Turn-On Delay Time | 29ns |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M74HC688B1R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.