
The M74HC688RM13TR is an 8-bit arithmetic logic unit IC from Stmicroelectronics. It features 8 functions and operates over a supply voltage range of 2V to 6V. The device is packaged in a surface mount SO package and is rated for operation between -55°C and 125°C. The IC has a propagation delay of 255ns and a quiescent current of 4uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M74HC688RM13TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SO |
| High Level Output Current | -5.2mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Low Level Output Current | 5.2mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Functions | 8 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 255ns |
| Quiescent Current | 4uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 74HC |
| Supply Voltage-Nom | 6V |
| Technology | CMOS |
| Turn-On Delay Time | 29ns |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M74HC688RM13TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
