
256K-bit Serial SPI EEPROM, organized as 32K x 8, offers 20 MHz maximum operating frequency and 20 ns maximum access time. This surface-mount device features an Ultra Thin Fine Pitch Dual Flat Package No Lead (UFDFPN EP) with 8 pins, measuring 2mm x 3mm x 0.53mm with a 0.5mm pin pitch. It supports a wide operating supply voltage range of 1.7V to 5.5V and provides 200 years of data retention with hardware data protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics M95256-DFMC6P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | UFDFPN EP |
| Package Description | Ultra Thin Fine Pitch Dual Flat Package No Lead, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 2 |
| Package Width (mm) | 3 |
| Package Height (mm) | 0.53 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.55 |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Density | 256Kbit |
| Interface Type | Serial-SPI |
| Maximum Operating Frequency | 20MHz |
| Maximum Access Time | 20ns |
| Organization | 32Kx8 |
| Maximum Operating Current | 3mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5V |
| Density in Bits | 262144bit |
| Data Retention | 200(Min)Year |
| Hardware Data Protection | Yes |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Supply Voltage | 1.7V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Programming Voltage | 1.7 to 5.5V |
| Cage Code | SCR76 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542320051 |
| Schedule B | 8542320050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics M95256-DFMC6P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.