
NPN bipolar junction power transistor with a 4A maximum collector current and 40V collector-emitter breakdown voltage. Features a 40W maximum power dissipation and a transition frequency of 270MHz. Packaged in a TO-126 (SOT-32) through-hole mount, this RoHS compliant component operates from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics MJE521 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-32 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 1V |
| Current Rating | 4A |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 4V |
| hFE Min | 40 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Breakdown Voltage | 40V |
| Max Collector Current | 4A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 40W |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MJE521 |
| Transition Frequency | 270MHz |
| DC Rated Voltage | 40V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics MJE521 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
