
600W Transient Voltage Suppressor (TVS) diode in a DO-15 package. Features bidirectional operation with a peak pulse power of 600W and peak pulse current of 123A. Offers a clamping voltage of 32.5V, with a breakdown voltage range of 17.1V to 18.9V. Designed for through-hole mounting, this RoHS compliant component operates from -65°C to 175°C and has a capacitance of 1.6nF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics P6KE18CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.6nF |
| Package/Case | DO-15 |
| Clamping Voltage | 32.5V |
| Clamping Voltage-Max | 32.5V |
| Diameter | 3.53mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 3.53mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 500uA |
| Length | 6.75mm |
| Max Breakdown Voltage | 18.9V |
| Min Breakdown Voltage | 17.1V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 1mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15.3V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 123A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 17.1V |
| Reverse Standoff Voltage | 15V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6KE, TRANSIL™ |
| Termination | Through Hole |
| DC Rated Voltage | 18V |
| Width | 3.53mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics P6KE18CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
