The PD55035S is a high-power N-channel RF transistor with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a maximum power dissipation of 95W and a drain to source breakdown voltage of 40V. The transistor is designed for surface mount applications and is packaged in a SMALL OUTLINE, R-PDSO-F2 package. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics PD55035S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Continuous Drain Current (ID) | 7A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Frequency | 1GHz |
| Gain | 16.9dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 95W |
| Mount | Surface Mount |
| Output Power | 35W |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 95W |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PD55035 |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics PD55035S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
