
35W 13.6V 870MHz LDMOS in PowerSO-10RF plastic package
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics PD85035-E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Continuous Drain Current (ID) | 8A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40V |
| DS Breakdown Voltage-Min | 40V |
| Frequency | 870MHz |
| Gain | 17dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 15V |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 1GHz |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Output Power | 40W |
| Max Power Dissipation | 95W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Output Power | 15W |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 95W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Test Voltage | 13.6V |
| Voltage Rating | 40V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics PD85035-E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
