
Quad 58 V TVS for PoE supplies in SO-8
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics PEP01-5841 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 55pF |
| Package/Case | SOIC |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 2.7kW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 4 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 24A |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PEP, TRANSIL™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics PEP01-5841 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
