The PN2222A-AP is a TO-92 packaged NPN bipolar junction transistor with a collector-emitter voltage maximum of 40V and a maximum collector current of 600mA. It has a gain bandwidth product of 270MHz and a minimum current gain of 100. The transistor is lead-free and RoHS compliant, with a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics PN2222A-AP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-92 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 75V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 40V |
| Current Rating | 600mA |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6V |
| Gain Bandwidth Product | 270MHz |
| hFE Min | 100 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Collector Current | 600mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Polarity | NPN |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PN2222A |
| DC Rated Voltage | 40V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics PN2222A-AP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.