The PSD813F2A-90M is a 1000000B FLASH memory IC with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. It operates at a maximum frequency of 43.48MHz and has an access time of 90ns. The device is packaged in a PQFP package and is mounted using surface mount techniques. It is compliant with RoHS regulations and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics PSD813F2A-90M technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 43.48MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 1000000B |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 3000 |
| Number of Macrocells | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |