Stmicroelectronics SM15T39CA technical specifications.
| Capacitance | 2.4nF |
| Package/Case | SMC |
| Clamping Voltage | 69.7V |
| Clamping Voltage-Max | 69.7V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 2.45mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 200nA |
| Length | 7.15mm |
| Max Breakdown Voltage | 41V |
| Min Breakdown Voltage | 37.1V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 200nA |
| Max Surge Current | 1mA |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 33.3V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 143A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 1.5kW |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 37.1V |
| Reverse Standoff Voltage | 33.3V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SM15T, TRANSIL™ |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 39V |
| Width | 6.25mm |