Stmicroelectronics SM6T200A technical specifications.
| Capacitance | 350pF |
| Package/Case | SMB |
| Clamping Voltage | 353V |
| Clamping Voltage-Max | 353V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Height | 2.45mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 200nA |
| Length | 4.6mm |
| Max Breakdown Voltage | 210V |
| Min Breakdown Voltage | 190V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 200nA |
| Max Surge Current | 2.2A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 171V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 11.3A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 190V |
| Reverse Standoff Voltage | 171V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SM6T, TRANSIL™ |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 3.95mm |