The SMBJ20CA is a surface mount transient voltage suppressor from Stmicroelectronics with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum reverse leakage current of 200nA and a peak pulse power of 600W. The device is packaged in an SMB case and is lead free. It is compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics SMBJ20CA technical specifications.
| Package/Case | SMB |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 2.45mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.6mm |
| Min Breakdown Voltage | 22.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 200nA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 93A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |
| Width | 3.95mm |