Stmicroelectronics ST1L02PU25R technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | DFN |
| Dropout Voltage | 700mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Current Limit | 1A |
| Max Input Voltage | 10V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 1A |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |