Stmicroelectronics ST1S12G12R technical specifications.
| Package/Case | TSOT |
| Efficiency | 90% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 700mA |
| Min Output Voltage | 1.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 700mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.2V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Switching Frequency-Max | 1.7MHz |