Stmicroelectronics ST2S06A33PQR technical specifications.
| Package/Case | QFN |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 800mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 4500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Switching Frequency-Max | 1.5MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Width | 4mm |