Stmicroelectronics ST7540TR technical specifications.
| Package/Case | HTSSOP EP |
| Data Rate | 4.8Kbps |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 13.5V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 54mA |