Stmicroelectronics STB160N75F3 technical specifications.
| Package/Case | D2PAK |
| Continuous Drain Current (ID) | 120A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 75V |
| Drain to Source Resistance | 4mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75V |
| Drain-source On Resistance-Max | 3.7MR |
| Dual Supply Voltage | 75V |
| Fall Time | 15ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 4.6mm |
| Input Capacitance | 6.75nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.75mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 330W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Vgs | 4V |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 330W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 4mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | STripFET™ |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-Off Delay Time | 100ns |
| Turn-On Delay Time | 22ns |
| Width | 10.4mm |