Stmicroelectronics STD10PF06 technical specifications.
| Package/Case | TO-252 |
| Continuous Drain Current (ID) | 10A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -60V |
| Drain to Source Resistance | 180mR |
| Fall Time | 10ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Power Dissipation | 40W |