Stmicroelectronics STD10PF06T4 technical specifications.
| Package/Case | DPAK |
| Continuous Drain Current (ID) | 10A |
| Current Rating | -10A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -60V |
| Drain to Source Resistance | 180mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Drain-source On Resistance-Max | 200mR |
| Dual Supply Voltage | -60V |
| Fall Time | 10ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 2.4mm |
| Input Capacitance | 850pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.6mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Vgs | -4V |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Power Dissipation | 40W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 200mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | STripFET™ |
| Termination | SMD/SMT |
| Threshold Voltage | -4V |
| Turn-Off Delay Time | 40ns |
| Turn-On Delay Time | 20ns |
| DC Rated Voltage | -60V |
| Width | 6.2mm |