The STF10P6F6 is a P-channel MOSFET with a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a continuous drain current of 10A and a drain to source breakdown voltage of 60V. The device is packaged in a TO-220-3 package and is mounted through a hole. It is RoHS compliant and has a maximum power dissipation of 20W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STF10P6F6 technical specifications.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 10A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 60V |
| Drain to Source Resistance | 160mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Fall Time | 3.7ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 340pF |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 20W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Power Dissipation | 20W |