The STGIPS14K60T-H is a 600V power driver IC with a maximum collector current of 14A and a maximum operating temperature of 150°C. It is packaged in a 25-pin SDIP package and is mounted through a hole. The device is RoHS compliant and has a power dissipation of 42W. It operates over a temperature range of -40°C to 150°C and is suitable for use in high-power applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STGIPS14K60T-H technical specifications.
| Package/Case | SDIP |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.1V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 600V |
| Current | 14A |
| Height | 6mm |
| Length | 44.9mm |
| Max Collector Current | 14A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 11 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 42W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SLLIMM™ |
| Voltage | 600V |
| Width | 22.5mm |