The STL11N4LLF5 is a surface mount N-CHANNEL MOSFET with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum power dissipation of 50W and a continuous drain current of 11A. The device is RoHS compliant and features a drain to source resistance of 9.7mR. It is suitable for use in high-temperature applications and is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STL11N4LLF5 technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 11A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40V |
| Drain to Source Resistance | 9.7R |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Fall Time | 5.2ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 1.57nF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |