Stmicroelectronics STL140N4LLF5 technical specifications.
| Continuous Drain Current (ID) | 140A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40V |
| Drain to Source Resistance | 2.1mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Drain-source On Resistance-Max | 2.75MR |
| Fall Time | 21ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 22V |
| Height | 0.88mm |
| Input Capacitance | 5.9nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.75mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 80W |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 80W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 2.75mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | STripFET™ V |
| Threshold Voltage | 1V |
| Turn-Off Delay Time | 90ns |
| Turn-On Delay Time | 19ns |
| Width | 5.75mm |