The STLQ015XG18R is a linear voltage regulator from Stmicroelectronics with an output voltage of 1.8V and a maximum output current of 150mA. It operates from a minimum input voltage of 1.5V and a maximum input voltage of 5.5V. The device is packaged in a SOT-666 case and is designed for surface mount applications. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The STLQ015XG18R is RoHS compliant and lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STLQ015XG18R technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | SOT-666 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Min Output Voltage | 1.8V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8V |