The STLQ015XG28R is a single-output linear voltage regulator with an output voltage of 2.8V and a maximum output current of 150mA. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is packaged in a RoHS compliant SOT-666 package. The device is suitable for surface mount applications and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STLQ015XG28R technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | SOT |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Min Output Voltage | 2.8V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.8V |