The STLQ015XG30R is a single-output linear voltage regulator with an output voltage of 3V and maximum output current of 150mA. It is packaged in a SOT-666 package and is suitable for surface mount applications. The device operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is compliant with RoHS regulations. The STLQ015XG30R has a power supply rejection ratio of 15dB and a quiescent current of 2.4uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STLQ015XG30R technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | SOT |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Min Output Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3V |