Stmicroelectronics STLQ015XG33R technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | SOT |
| Dropout Voltage | 112mV |
| Height | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.7mm |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 15dB |
| Quiescent Current | 2.4uA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.3mm |