Stmicroelectronics STLQ50C18R technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | SOT-323-5 |
| Height | 1.1mm |
| Input Bias Current | 4uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.2mm |
| Max Input Voltage | 12V |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 50mA |
| Min Output Voltage | 1.8V |
| Max Supply Current | 6uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 50mA |
| Output Type | Fixed, Adjustable |
| Output Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 30dB |
| Quiescent Current | 5uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.35mm |