Stmicroelectronics STLQ50C25R technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | SOT-323 |
| Input Bias Current | 4uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 12V |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 50mA |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Max Supply Current | 6uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 50mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |