Stmicroelectronics STM1061N38WX6F technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Height | 1.02mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.04mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 320mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 3.876V |
| Min Reset Threshold Voltage | 3.724V |
| Max Supply Current | 3.6uA |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 700mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 1.1uA |
| Overvoltage Threshold | 3.876V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 320mW |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 30us |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 3.8V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset, Voltage Detector |
| Undervoltage Threshold | 3.724V |
| Watchdog Timer | No |
| Width | 1.4mm |