The STM1831L24WY6F is a surface mount simple reset/power-on reset IC with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum supply current of 2uA and a maximum supply voltage of 6V. The device is RoHS compliant and packaged in a tape and reel format. It features an active low reset and a watchdog timer is not available.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STM1831L24WY6F technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.448V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.352V |
| Max Supply Current | 2uA |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 800nA |
| Overvoltage Threshold | 2.5V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reset | Active Low |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 2uA |
| Threshold Voltage | 2.4V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 2.3V |