Stmicroelectronics STM32F051K6U6 technical specifications.
| Package/Case | UFQFPN |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 48MHz |
| Height | 0.55mm |
| Interface | I2C, SPI, HDMI, IrDA, UART, USART, I2S |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.1mm |
| Max Frequency | 48MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 526mW |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Number of I/Os | 27 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 27 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 490 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | POR, PWM, WDT, DMA, I2C |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 4KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | STM32F0 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 5.1mm |