The STM32F051T8Y6TR is a 32-bit microcontroller with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It features a JEDEC package code of R-PBGA-B36 and a terminal position of BOTTOM. The device operates on a supply voltage of 2V to 3.6V and has a clock frequency of up to 32 MHz. It includes 29 I/O lines and has a bit size of 32 bits. The microcontroller also features 32 KB of ROM programmability, PWM channels, ADC, DMA channels, and DAC channels.