The STM32F058R8T6 is a 32-bit microcontroller with a nominal supply voltage of 1.8V, operating within a range of 1.65V to 1.95V. It features a maximum clock frequency of 32MHz and 54 I/O lines. The device is packaged in a quad package with dimensions of 10mm in width and length. It is designed for use in various applications, including those requiring PWM channels, ADC, and DMA channels.