The STM32F078RBH6TR is a 32-bit microcontroller with a nominal supply voltage of 1.8V, operating within a range of 1.65V to 1.95V. It features a maximum clock frequency of 32MHz and 50 I/O lines. The device is packaged in a VFBGA format. It is suitable for use in various applications requiring a high level of processing power and I/O capabilities.