The STM32F078VBT6 is a 32-bit microcontroller with a maximum clock frequency of 32 MHz and 86 I/O lines. It operates within a supply voltage range of 1.656 to 1.944V. The device features a quad package with dimensions of 14mm in width and length. It includes peripherals such as PWM channels, ADC, and DMA channels.