Stmicroelectronics STM32F103R6T6 technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32b |
| Density | 32KB |
| Frequency | 72MHz |
| Height | 1.45mm |
| Interface | I2C, SPI, USB, IrDA, UART, USART, CAN |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10mm |
| Max Frequency | 72MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Bits | 32 |
| Number of I/Os | 51 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 64 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 160 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | POR, PWM, WDT, DMA, Temp Sensor |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 10KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | STM32F1 |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 12mm |