The STM32F302K8U6TR is a 32-bit quad-specification microcontroller with a nominal supply voltage of 3V, minimum supply voltage of 2V, and maximum supply voltage of 3.6V. It operates at a maximum clock frequency of 32MHz and features 24 I/O lines. The microcontroller has a 32-bit RISC architecture and includes 65536 words of ROM. It also supports PWM channels, ADC, and DMA channels.